Brieža rotas uzbrukums pie Plakanciema

1915.29.X

Naktī no 29. uz 30. oktobri 1. Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona 1. rota poručika Frīdriha Brieža vadībā pēc rūpīgas izlūkošanas un sagatavošanās veica sekmīgu uzbrukumu skaitliski pārākiem vācu spēkiem pie Plakanciema (arī Plakaniešiem, Plakaņiem) Misas upes krastā. 1. rota frontē iepriekšējās piecās dienās bija veikusi vairākus izlūkgājienus. Vācieši iepriekš bija pārcēlušies pāri Misas upei, šķērsojot Kurzemes un Vidzemes guberņu robežu. Viņi sāka nocietināties upes otrā krastā, izvietojot šeit kājnieku bataljonu četru rotu sastāvā (376. kājnieku pulka 2. bataljona 5.–8. kājnieku rota).

Brieža rotai pēkšņā uzbrukumā nakts aizsegā izdevās pārsteigt 7. vācu rotu pozīciju kreisajā flangā. Vācieši vēl nebija paspējuši kārtīgi nocietināties – atšķirībā no kaimiņu rotām, šeit pretinieks vēl nebija paspējis izveidot nopietnus ierakumus un tos aizsargāja tikai šaurs dzeloņstiepļu aizžogojums. Strēlnieki pielavījās pretinieka pozīcijām un uzbruka tām divās grupās. Lielākā no tām, izmantojot rokas granātas, uzbruka tieši pretinieka pozīcijām un tuvcīņā tās ieņēma. Otra, mazākā grupa, uzbruka pretinieka flangam un apdraudēja vāciešus no aizmugures. Uzbrukumu atbalstīja arī ložmetēji. Pēc vācu pozīciju ieņemšanas strēlnieki ar ložmetēju un šauteņu uguni sāka apšaudīt pārējās vācu rotas no sāniem un aizmugures. Vācieši bija pārliecināti par skaitliski lielāku krievu spēku uzbrukumu – viņi pārliecināti, ka uzbrūk nevis viena, bet gan četras vai piecas rotas. Nakts tumsā nespējot novērtēt situāciju, vācieši īsi pirms pusnakts pieņēma lēmumu pamest placdarmu un atkāpties atpakaļ aiz Misas upes.

Kaujas rezultātā vācieši cieta ievērojamus zaudējumus. 7. vācu rota, pret kuru vērsās pēkšņais Brieža rotas uzbrukums, tika iznīcināta gandrīz pilnībā. Pavisam vācieši zaudēja 110 cilvēkus, no tiem 45 ievainotos. 28 pretinieka karavīrus latviešu strēlnieki saņēma gūstā. Tātad pārējie 37 vācu karavīri bija krituši. 1. Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona pirmā rota ieguva arī ievērojamas trofejas – 35 šautenes, vienu ložmetēju, ekipējuma priekšmetus un munīciju. Brieža rota šajā kaujā zaudēja tikai 4 kritušos un 11 ievainotos. Līdz ar to uzbrukums pie Plakanciema ir vērtējama kā viena no sekmīgākajām operācijām visā latviešu strēlnieku vēsturē. Panākumu atslēga slēpās rūpīgā uzbrukuma sagatavošanā un labā izlūkošanā. F. Briedis arī bija viens no talantīgākajiem latviešu virsniekiem, varbūt pat viens no talantīgākajiem visā Krievijas armijā. Viņš bija veltījis lielu darbu savas rotas saliedēšanā (tūlīt pēc ierašanās viņš no rotas izslēdza visus nepilngadīgos karavīrus) un apmācībā.

Papildmateriāli:

Fotogrāfijas

Dzīvās atmiņas

Ingas Gailes, Artas Tones un Lailas Pētersones atmiņas par vecvectēvu un vectēvu - strēlnieku Alfrēdu Līdumu un viņa ģimeni


Jāņa Vasarieša stāsts par tēvu Frīdrihu Zommeru (Vasarieti) un par savu pirmo mīlestību pēc Otrā pasaules kara. Jānim Vasarietim intervijas laikā 95 gadi!


Iesaki šo notikumu