Sākums

Par projektu

Mājas lapa dveseluputenis.lv veltīta Latvijas vēstures posmam no 1914. – 1921.gadam – Pirmā pasaules kara notikumiem Latvijas teritorijā, latviešu strēlniekiem un Brīvības cīņu sākumam. Laika posmam, kur sarežģītos apstākļos latviešu tauta pieteica savas tiesības uz valsti, nāciju un pašnoteikšanos, izcīnot neatkarīgu valsti – Latviju. Mūžīgs gods un pateicība tās cīnītājiem un aizstāvjiem – latviešu strēlniekiem.

Mājas lapa dveseluputenis.lv paredzēta, lai tajā saistošā un emocionālā veidā jaunieši un citi interesenti varētu izprast šī sarežģītā laika notikumus un to kopsakarības, jo vēstures izpratne rada zināšanas. Un līdz ar zināšanām veidojas spēcīgi argumenti, kas nepieciešami jo sevišķi laikos, kad sabiedrībā valda dezinformācija un bieži vien radikāli pretēji viedokļi valstiskos jautājumos. Mērķtiecīgi tiek veidotas dažādas, tā saucamās “troļļu” lapas, izplatīta nepatiesa informācija sociālajos tīklos vai veidotas citas kustības, lai Latvijas sabiedrības viedokli svarīgos jautājumos šķeltu un degradētu. Turpretīm dveseluputenis.lv ir vietne, kas bez demagoģijas, saprotamā un cilvēcīgā profesionāļu veidotā vidē sniedz ieskatu šajā izšķirošajā Latvijas valsts laikā, kas ne tikai kalpoja par pamatu Latvijas valsts izveidei 20.gs. sākumā, bet kalpo par pamatu vēl šodien tās idejisko pamatu izpratnē un saglabāšanā cauri laikiem.

Saturs

Uz laika skalas apkopti šī perioda nozīmīgākie notikumi un kaujas. Par tiem var uzzināt plašāk, sekojot notikumiem uz laika skalas hronoloģiskā secībā (vai izvēloties interesējošo notikumu atsevišķi). Pastarpus šiem notikumiem iespējams izsekot A.Grīna romāna sižetam un galvenā varoņa Artūra piedzīvotajam. Laika skalā iespējams izsekot notikumu gaitai uz fonā esošās kartes, kas izmainās līdz ar katru notikumu, tādejādi kustīgi parādot kauju gaitu attīstību. 

Šī vēsturiskā informācija tiek papildināta ar audiovizuāliem materiāliem, kas iegūti no muzejiem un arhīviem vai strēlnieku radiniekiem. Katram notikumam klāt pievienoti paskaidrojoši attēli, karte, infografikas, audio un video materiāli, ieskanēti dokumenti un norādes uz citām vēsturnieku publikācijām saistītām ar notikumu.

FOTO LIECĪBAS sadaļā apskatāms plašs vēsturisko fotogrāfiju materiāls, veidots no Latvijas Kara, Latvijas Nacionālā vēstures un Rakstniecības un mūzikas muzeju krājumiem, privātkolekcijām, kā arī strēlnieku radinieku nestajām piemiņām.

VIDEO ATMIŅU STĀSTI sadaļā vienkopus skatāmi video vai klausāmi audiostāsti no strēlnieku radiniekiem. 

FILMA "DVĒSEĻU PUTENIS" sadaļā iespējams iepazīties ar filmas "Dvēseļu putenis" komandu, kā arī finansiāli atbalstīt tās tapšanu.

DZĪVĀS ATMIŅAS sadaļā iespējams iepazīties atsevišķi ar visiem būtiskajiem un apkopotajiem atmiņu stāstiem audio, video un rakstiskā formātā. 

Komanda

Jānis

galvenais vēsturnieks un satura radītājs

Baiba

grafiku un karšu dizains

Žaklīne

radošā izstrāde un projekta vadība

Atbalsta

ĪPAŠS PALDIES

Ilzei Krīgerei (1. Pasaules kara vēstures nodaļas vadītāja, Latvijas Kara muzejs), Dagnim Dedumietim (Ziemassvētku kauju muzeja vadītājs, Latvijas Kara muzejs), Andrim Tomašūnam (privātkolekcionārs), visiem strēlnieku dzimtas atmiņu stāstu sniedzējiem, ziedotājiem un pārējiem, kuri palīdzēja iecerei tapt!